Suplementy fosfatydyloseryna: mogą poprawić pamięć?

Fosfatydyloseryna (FOS-FUH-tie-Dul-Ser-een) jest suplement diety, która otrzymała zainteresowanie jako potencjalny sposób leczenia choroby Alzheimera i innych problemów z pamięcią. W kilku badaniach z fosfatydyloseryny wskazują na poprawę zdolności poznawczych i zachowania. Jednak poprawa trwała zaledwie kilka miesięcy i były obserwowane u osób z najmniej poważnych objawów.

Początkowo, suplementy fosfatydyloseryna pochodzą z komórek mózgowych od krowy. Ale ze względu na obawy związane z chorobą szalonych krów, większość producentów produkuje obecnie suplementy z soi lub kapusty pochodnych. Wstępne badania wykazały, że na bazie roślin suplementy fosfatydyloseryna może również oferować korzyści, ale potrzebne są dalsze badania. Jednak żadne współczesne badania nadal koncentrowała się na fosfatydyloseryny, co sugeruje jego ograniczony wpływ.

Należy mieć na uwadze, że Food and Drug Administration nie wymaga od producentów dostarczenia dowodów potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z fosfatydyloseryny – lub jakiegokolwiek suplementu. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek suplementu diety skonsultować się z lekarzem.

Z

wizyty u lekarza