różowy oczu (zapalenie spojówek) powoduje

Przyczyny różowym okiem m.in.

Wirusowe zapalenie spojówek i bakteryjne zapalenie spojówek może mieć wpływ na jednym lub obu oczach. Wirusowe zapalenie spojówek zwykle wytwarza wodnista wydzielina. Bakteryjne zapalenie spojówek często produkuje grubsze, żółto-zielony absolutorium. Obydwa typy mogą być związane z przeziębieniem lub objawów infekcji dróg oddechowych, takich jak ból gardła.

Oba typy wirusowe i bakteryjne są bardzo zaraźliwe. Rozciągają się one poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt z wydzielinami oczu kogoś, kto jest zarażony.

Dorośli i dzieci mogą rozwijać zarówno obu tych rodzajów różowe oczy. Bakteryjne zapalenie spojówek występuje częściej u dzieci niż u dorosłych jest.

Wirusowe i bakteryjne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek wpływa zarówno na oczy i jest odpowiedzią na substancji wywołujących alergie, takie jak pyłki. W odpowiedzi na alergeny, organizm produkuje przeciwciała zwane immunoglobuliny E (IgE). To przeciwciało wyzwala specjalne komórki zwane komórki tuczne w wyściółki śluzowej oczu i dróg oddechowych, aby zwolnić substancje zapalne, w tym histaminy. Organizmu uwalnianie histaminy może powodować szereg objawów alergii i objawów, w tym czerwone lub różowe oczy.

Jeśli masz alergiczne zapalenie spojówek, może wystąpić swędzenie, łzawienie i zapalenie oczu – a także kichanie i wodnisty wysięk z nosa.

Wynikające z podrażnienia spojówek

Podrażnienie z odrobiną chemicznej lub ciało obce w oku jest również związane z zapaleniem spojówek. Czasami płukania i czyszczenia oczu, aby pozbyć się tej substancji chemicznej lub obiektu powoduje zaczerwienienie i podrażnienie. Oznaki i objawy, które mogą obejmować łzawienie oczu i błony śluzowej absolutorium, zwykle wyjaśnić na własną rękę w ciągu jednego lub dwóch dni.