raka jajnika i menopauza: czynniki ryzyka, objawy, przyczyny. zabiegi

Sam menopauzy nie jest związane z wyższym ryzykiem wystąpienia nowotworu. Ale stawki wielu nowotworów, w tym raka jajnika, rosną wraz z wiekiem. Co więcej, niektóre z leków stosowanych do zarządzania objawy menopauzy mogą podwyższyć lub obniżyć osoby ryzyko raka.

Rak jajnika jest nowotworem złośliwym, który rozwija się w jajnikach kobiety. Jest czwartą przyczyną zgonów nowotworowych wśród kobiet. To najczęściej występuje u kobiet w wieku powyżej 50 lat ponad połowa osób z rozpoznaniem raka jajnika mają 60 lub więcej, w zależności od Cancer Society.

Kiedy w jego najwcześniejszych stadiach, ponad 90% kobiet leczonych z powodu raka jajnika będzie żył dłużej niż 5 lat. Wczesny rak jajnika jest trudny do wykrycia, choć. Wiele przypadków występują po nowotwór rozprzestrzenił się do innych narządów. W tych przypadkach raka jest znacznie trudniejszy do leczenia i wyleczenia.

Przyczyna nie jest znana, ale mają większe ryzyko zachorowania na raka jajnika, jeśli ciebie

Badania pokazują, że kobiety, które miały już dzieci, które karmiły piersią, lub stosują pigułki antykoncepcyjne są mniej narażone na rozwój tego raka. Czynniki te zmniejszają liczbę razy kobieta ovulates, a badania sugerują zmniejszenia tej liczby w ciągu życia kobiety mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Sam menopauzy nie powodują raka jajnika, ale badania związane długoterminowej terapii estrogenami (ponad 10 lat) na zwiększone ryzyko tego nowotworu. Kobiety powinny omówić ryzyko i korzyści z tego rodzaju terapii hormonalnej ze swoim lekarzem.

W swoich wczesnych stadiach raka jajnika ma kilka objawów.

Pierwszym objawem jest to zwykle powiększony jajnik. Jajniki znajdują się głęboko w jamie miednicy, więc obrzęki mogą pozostać niezauważone, aż stanie się bardziej zaawansowane.

Objawy zaawansowanego raka jajnika obejmują