Rak jamy ustnej przewodnik – przyczyny, objawy i metody leczenia

Co to jest?

rak jamy ustnej jest rak dowolnym miejscu w przedniej części jamy ustnej. Obejmuje ona żadnego raka w usta, język, wewnętrznej powierzchni policzków, podniebienia twardego (przód podniebienie) lub dziąseł. Nowotwory w tylnej części jamy ustnej, tak jak w przypadku podniebienia miękkiego (tylnej części dachu jamy ustnej) lub tylnej części gardła, nie uważa się za raka jamy ustnej. Rak jamy ustnej to rodzaj raka zwany rak płaskonabłonkowy, w którym komórki powierzchniowe rosnąć i dzielić się w sposób niekontrolowany .; Rak jamy ustnej występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Liczba nowych przypadków raka jamy ustnej został powoli maleje w ciągu ostatnich dwóch dekad .; Rak jamy ustnej jest silnie związany z paleniem tytoniu do żucia lub: około 90% osób z rakiem jamy ustnej użycia tytoniu. Ryzyko zwiększa się wraz z ilością i długości tytoniu. Używanie alkoholu i spędzać zbyt dużo czasu na słońcu również zwiększać ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej .; Ludzie z rakiem jamy ustnej są bardziej narażone na rozwój raka krtani (skrzynki głosowej), przełyku lub płuc. W rzeczywistości, 15% procent pacjentów z rakiem diagnozuje się doustnych jednym z tych innych nowotworów, w tym samym czasie. Około 10% do 40% pacjentów rozwija się później jedną z tych raków i innych nowotworów doustnego .; objawy; Objawy raka jamy ustnej obejmują; ból w jamie ustnej, które nie goją; obszar w ustach, że są one odbarwione i pozostaje w ten sposób; guzek lub zgrubienie w policzek, że nie odejdzie; ból gardła, że ​​nie odejdzie; zmiany głosu; Kłopot żucia lub połykania; Kłopot przesuwając szczękę lub języka; luźne zęby; drętwienie języka lub innej części jamy ustnej; Ból wokół zębów lub szczęki; ból lub podrażnienie w jamie ustnej, które nie znika; niewyjaśniona utrata masy ciała; obrzęk szczęki; guzek lub masy w twojej szyi; ciągłe uczucie, że coś jest złowionych w gardle

objawy

Objawy raka jamy ustnej obejmują; ból w jamie ustnej, które nie goją; obszar w ustach, że są one odbarwione i pozostaje w ten sposób; guzek lub zgrubienie w policzek, że nie odejdzie; ból gardła, że ​​nie odejdzie; zmiany głosu; Kłopot żucia lub połykania; Kłopot przesuwając szczękę lub języka; luźne zęby; drętwienie języka lub innej części jamy ustnej; Ból wokół zębów lub szczęki; ból lub podrażnienie w jamie ustnej, które nie znika; niewyjaśniona utrata masy ciała; obrzęk szczęki; guzek lub masy w twojej szyi; ciągłe uczucie, że coś jest złowionych w gardle

Diagnoza

Diagnoza rozpoczyna się od badania fizykalnego. To, czy masz objawy, lekarz lub dentysta powinien szukać nietypowych miejscach w jamie ustnej podczas rutynowej wizyty. Lekarz może czuć żadnych grudek lub mas.

Jak długo to trwa?

Szanse na odzyskanie zależy od wielu czynników. Obejmują one

Jak uniknąć tego stan zdrowia

Największe czynniki ryzyka raka jamy ustnej są palenia i używania tytoniu bezdymnego (tytoniu do żucia). Picie alkoholu jest kolejnym ważnym czynnikiem ryzyka. Jeśli palisz ani żuć tytoniu i picia alkoholu, ryzyko jest jeszcze większe.

Jak leczyć to schorzenie

Lekarze oceniają wzrost nowotworu i przypisać ją “sceny”. Etap 0 lub etap I guz jest tylko w jednym miejscu lub nie poszedł daleko do okolicznych tkanek. Etap III lub IV Guz może zyskały głąb lub poza otaczających tkanek.

Kiedy wizyta u lekarza

Jeśli odkryjesz guzek lub odbarwione obszar w ustach i na języku, do lekarza lub stomatologa jak najszybciej.

Rokowanie

Im wcześniej rak jamy ustnej występuje, tym lepsze rokowania. Większość osób cierpiących na raka we wczesnym stadium mają doskonałą szybkość utwardzania. Nawet ludzie z III lub IV stadium raka, którzy otrzymują wszystkie proponowane zabiegi, nadal istnieje duża szansa pozostania wolna od raka przez 5 lat lub dłużej.