Przegląd

Nerwiak węchowy zarodkowy (ES-THEE-Zee-o-noo-row-Blas-toe-Muh) to rzadki rodzaj nowotworu, który rozpoczyna się w górnej części jamy nosowej.

Obszar, w którym rozpoczyna się nerwiak węchowy zarodkowy jest oddzielona od części mózgu metodą przecięcia kości, która zawiera małe otwory, które pozwalają na nerwy kontrolujące zapach (nerw węchowy) przejść. Nerwiak węchowy zarodkowy jest również nazywany węchowy nerwiak niedojrzały.

Nerwiak węchowy zarodkowy, co może wystąpić w każdym wieku u dorosłych zazwyczaj rozpoczyna się guza w jamie nosowej i może wzrastać lub rozciągać się wrąb, oczu i mózgu. Ludzie z nerwiak węchowy zarodkowy mogą stracić węch, częste krwotoki z nosa i trudności z oddychaniem przez ich nozdrza jak guz rośnie.

Nerwiak węchowy zarodkowy może również rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych szyi i ślinianek przyusznych. W przypadkach zaawansowanych, nerwiak węchowy zarodkowy może przenosić się na inne części mózgu i innych części ciała, takich jak płuca, wątrobę i kości.

leczenie nerwiak węchowy zarodkowy zwykle obejmuje operację. Często, promieniowanie i chemioterapii zaleca się, jak dobrze.

podejście

wizyty u lekarza