prawastatyna zastosowania, dawkowanie i skutki uboczne

Czym jest prawastatyna?

Prawastatyna jest stosowane w celu obniżenia cholesterolu i triglicerydów (rodzaje tłuszczu) we krwi.

Prawastatyna jest również stosowany w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu, zawału serca i innych powikłań serca u osób z cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca lub innych czynników ryzyka

Prawastatyna jest stosowany u dorosłych i dzieci, które są co najmniej 8 lat.

Ważna informacja

Nie należy przyjmować prawastatyny jeśli jesteś uczulony na to, czy jesteś w ciąży lub karmiących piersią, lub jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby.

Przerywać stosowania prawastatyny i powiadomić lekarza od razu, jeśli zajdzie w ciążę.

Przed podjęciem prawastatyny, należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta stwierdzono kiedykolwiek wątroby lub choroby nerek, cukrzyca, zaburzenia tarczycy lub, albo jeśli pić więcej niż 2 napoje alkoholowe codziennie.

W rzadkich przypadkach, prawastatyna może spowodować stan, który powoduje rozpad tkanki mięśni szkieletowych, co prowadzi do niewydolności nerki. Zadzwoń do lekarza od razu, jeśli występują niewyjaśnione bóle mięśni, tkliwość lub osłabienie zwłaszcza jeśli masz również gorączka, nietypowe zmęczenie i ciemne zabarwienie moczu.

Przed zastosowaniem leku

Unikaj spożywania pokarmów bogatych w tłuszcze i cholesterol. Prawastatyna nie będą tak skuteczne w obniżaniu poziomu cholesterolu jeśli nie przestrzegać diety planu obniżania cholesterolu.

Należy unikać picia alkoholu. To może podnieść poziom trójglicerydów i może zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby.

Istnieje wiele innych leków, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, jeśli wziąć je razem z prawastatyny. Należy poinformować lekarza o wszystkich leków używanych. Obejmuje to na receptę, over-the-counter, witaminy i produkty ziołowe. Nie rozpocząć nowy lek, nie mówiąc o tym lekarzowi. Prowadzi wykaz wszystkich leków i pokazać, że do każdego świadczeniodawcę, który cię leczy.

Prawastatyna jest tylko część pełnego programu leczenia, który obejmuje również dieta, ćwiczenia i kontroli wagi. Śledź diecie, leki i procedury wykonywania bardzo uważnie.

Nie należy przyjmować prawastatyny jeśli jesteś uczulony na to, czy jesteś w ciąży lub karmiących piersią, lub jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby.

Aby upewnić się, że można bezpiecznie przyjąć prawastatyny, należy poinformować lekarza, jeśli którykolwiek z tych innych warunków

choroby wątroby

Historia choroby nerek

cukrzyca

zaburzenia tarczycy; lub

jeśli pijesz więcej niż 2 napoje alkoholowe codziennie.

W rzadkich przypadkach, prawastatyna może spowodować stan, który powoduje rozpad tkanki mięśni szkieletowych, co prowadzi do niewydolności nerki. Warunek ten może być bardziej prawdopodobne u osób starszych oraz u osób z chorobą nerek lub źle kontrolowana niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy).

Należy poinformować lekarza o wszystkich innych leków, których używasz. Niektóre inne leki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych problemów mięśniowych, a to jest bardzo ważne, że lekarz wie, czy używasz któregokolwiek z nich

gemfibrozyl (Lopid), kwas fenofibrynowy (Fibricor, Trilipix) lub fenofibrat (Antara, Fenoglide, Lipofen, Lofibra, Tricor, Triglide)

Leki, które zawierają niacyny (Advicor, Niaspan, Niacor, Simcor, Slo-niacyna i inne); lub

leki, które osłabiają układ odpornościowy, takich jak sterydy, rak medycyny lub leków stosowanych w celu zapobiegania odrzuceniu przeszczepu narządów, takie jak cyklosporyna (Gengraf, Neoral, Sandimmune), sirolimus (Rapamune) lub takrolimus (Prograf).

Rząd kategorii ciąża X. Ten lek może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub powodować wady wrodzone. Nie należy przyjmować prawastatyny jeśli jesteś w ciąży. Przerwać przyjmowanie tego leku i skontaktować się z lekarzem od razu, jeśli zajdzie w ciążę. Stosować skuteczną antykoncepcję, aby uniknąć zajścia w ciążę podczas stosowania leku prawastatyny.

Zobacz także: Ciąża i karmienie piersią ostrzeżenia (bardziej szczegółowo)

Prawastatyna może przenikać do mleka matki i może zaszkodzić dziecku opieki. Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku.

Jak należy stosować prawastatyny?

Weź prawastatyny dokładnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy stosować w większych lub mniejszych ilościach lub przez okres dłuższy niż jest to zalecane. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie recepty.

Prawastatyna jest zwykle przyjmuje się raz na dobę, z jedzeniem lub bez jedzenia. Przyjmować lek o tej samej porze każdego dnia. Lekarz może czasami zmienić dawkę, aby upewnić się uzyskać najlepsze rezultaty.

Być może trzeba przestać używać prawastatyny przez krótki okres czasu, jeśli masz

niekontrolowane drgawki

równowagi elektrolitowej (takie jak wysokie lub niskie stężenie potasu we krwi)

poważnie niskie ciśnienie krwi

ciężkie zakażenia lub choroby; lub

zabiegu chirurgicznego lub medycznej w nagłych wypadkach.

Aby mieć pewność, że lek pomaga swój stan i nie powoduje skutków szkodliwych dla zdrowia, krew musi być badane częściej. regularne wizyty u lekarza.

Prawastatyna jest tylko część pełnego programu leczenia, który obejmuje również dieta, ćwiczenia i kontroli wagi. Śledź diecie, leki i procedury wykonywania bardzo uważnie.

Może trzeba będzie podjąć prawastatyny na zasadzie długoterminowego leczenia wysokiego cholesterolu.

Przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od wilgoci, ciepła i światła. Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą, gdy nie jest w użyciu.

Co się stanie, jeśli pominięcia dawki?

Przyjąć pominiętą dawkę tak szybko, jak to możliwe. Przyjmować pominiętej dawki, jeśli to jest prawie czas na kolejną dawkę. Nie należy przyjmować leku dodatkowego w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Co się stanie, jeśli przedawkowania?

Jeśli również wziąć cholestyraminę (PREVALITE, Questran) lub kolestypol (COLESTID), unikać ich podjęcia w ciągu 1 godziny po lub 4 godziny przed zażyciem prawastatyny.

Co należy unikać?

Unikaj spożywania pokarmów bogatych w tłuszcze i cholesterol. Prawastatyna nie będą tak skuteczne w obniżaniu poziomu cholesterolu jeśli nie przestrzegać diety planu obniżania cholesterolu.

Należy unikać picia alkoholu. To może podnieść poziom trójglicerydów i może zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby.

Grejpfruty i sok grejpfrutowy może oddziaływać z prawastatyny. Omów wykorzystanie produktów grejpfruta z lekarzem.

Prawastatyny skutki uboczne

Uzyskaj pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli którykolwiek z tych objawów reakcji alergicznej na prawastatyny: pokrzywka; trudności w oddychaniu; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Przerywać stosowania prawastatyny i skontaktować się z lekarzem od razu, jeśli którykolwiek z tych poważnych skutków ubocznych

niewyjaśnione bóle mięśni, tkliwość lub osłabienie

dezorientacja, problemy z pamięcią

gorączka, uczucie zmęczenia, ciemne zabarwienie moczu

ból w klatce piersiowej

zwiększone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, głód, suchość w ustach, owocowy zapach oddech, senność, suchość skóry, zaburzenia widzenia, utrata masy ciała)

obrzęki, zwiększenie masy ciała, niż zwykle oddawanie moczu mniej lub wcale; lub

nudności, bóle brzucha, swędzenie, utrata apetytu, ciemne zabarwienie moczu, gliny w kolorze stolce, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu).

Mniej poważne prawastatyna działania niepożądane mogą obejmować

bół głowy

łagodne bóle mięśni

biegunka

łagodna wysypka; lub

zawroty głowy.

Nie jest to pełna lista skutków ubocznych i innych mogą wystąpić. Zadzwoń do lekarza po poradę lekarską na temat skutków ubocznych. Można zgłosić skutki uboczne dla rządu w rządowym-1088.

Zwykła dawka dla dorosłych prawastatyny hiperlipidemii

Początkowa dawka: 40 mg raz na dobę .; Dawka podtrzymująca: od 40 do 80 mg raz na dobę.

Zwykła dawka dla dorosłych prawastatyny zawału serca – Profilaktyka

Początkowa dawka: 40 mg raz na dobę .; Dawka podtrzymująca: od 40 do 80 mg raz na dobę.

Zwykła dawka dla dorosłych rewaskularyzacji procedur – Profilaktyka

Prawastatyna informacje dozowania

Początkowa dawka: 40 mg raz na dobę .; Dawka podtrzymująca: od 40 do 80 mg raz na dobę.

Zwykła dawka dla dorosłych prawastatyny udaru niedokrwiennego – Profilaktyka

Jakie inne leki wpłynie na prawastatyny?

prawastatyna

Początkowa dawka: 40 mg raz na dobę .; Dawka podtrzymująca: od 40 do 80 mg raz na dobę.

Zwykle pediatryczne dawkowania heterozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną

8 do 13 lat: 20 mg doustnie raz na dobę; 14 do 18 lat: 40 mg doustnie raz na dobę

Należy poinformować lekarza o wszystkich innych leków, których używasz, zwłaszcza

cymetydyna (Tagamet)

spironolakton (Aldactone, Aldactazide); lub

każdy inny “statynami” leki takie jak atorwastatyny (Lipitor, Caduet), fluwastatynę (Lescol), lowastatynę (Altoprev, Mevacor), rozuwastatyny (Crestor) lub simwastatyny (Zocor, Simcor, Vytorin).

Ta lista nie jest kompletna i inne leki mogą wchodzić w interakcje z prawastatyny. Należy poinformować lekarza o wszystkich leków używanych. Obejmuje to na receptę, over-the-counter, witaminy i produkty ziołowe. Nie rozpocząć nowy lek, nie mówiąc o tym lekarzowi.

12.02.2012-03-21, 09:32:12.

Ciąża Kategoria X Nie stosować u kobiet w ciąży

Harmonogram N CSA Nie kontrolowane narkotyków

Zatwierdzenie Historia Historia Kalendarz Drug w rządzie

Wysoki poziom cholesterolu atorwastatyna, simwastatyna, Crestor, Lipitor, Zocor, Zetia

Wysoki poziom cholesterolu, Rodzinna Heterozygotyczna atorwastatyna, simwastatyna, Crestor, Lipitor, Zocor, Zetia

Hiperlipoproteinemię atorwastatyna, simwastatyna, Crestor, Lipitor, fenofibrat, Zocor

Udar niedokrwienny, profilaktyka Plavix, aspiryna, klopidogrel, Pravachol Ecotrin, Aggrenox