Podręcznik odma – przyczyny, objawy i metody leczenia

Co to jest?

Odma jest powszechnie znany jako zwiniętym płucach. Zwykle zewnętrzna powierzchnia płuc usytuowany przy wewnętrznej powierzchni ściany klatki piersiowej. Płuca i klatki piersiowej są objęte cienkich błon zwanych opłucnej .; Zwinięty płuc występuje, gdy powietrze wydostaje się z płuc lub przecieków przez ścianę klatki piersiowej i wchodzi w przestrzeń pomiędzy dwoma membranami (opłucnej). Jak powietrze narasta, to powoduje, że w pobliżu płuc aby zwinąć .; Zapadnięte płuca jest najczęściej spowodowane przez uraz płuc lub ściany klatki piersiowej, takich jak; Przenikliwy szkody, takie jak nóż lub rany postrzałowej; Tępego urazu w wyniku upadku lub wypadku samochodowym; Procedury medyczne, takie jak usunięcie płynu z jamy opłucnej z igłą (Thoracentesis) lub biopsji płuc

objawy

Objawy zwiniętym płuc obejmują; Nagła duszność; Bolesne oddychania; Ostry ból w klatce piersiowej, często po jednej stronie; Ucisk w klatce piersiowej

Diagnoza

Lekarz może podejrzewać, że masz zapadnięte płuco, jeśli nagle rozwijać duszność lub ból w klatce piersiowej, zwłaszcza jeśli miał uraz klatki piersiowej. On lub ona będzie prosić o objawy, historii choroby i nawyków palenia.

Jak długo to trwa?

Gdy przyczyną zwiniętym płuc jest traktowany, to zwykle powraca do normy w ciągu 48 do 72 godzin. Odzyskiwanie z zapadnięte płuco może trwać nawet do kilku tygodni.

Jak uniknąć tego stan zdrowia

Większość przypadków zapadnięte płuco nie można zapobiec. Rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na typy choroby płuc związane z tym problemem. Noszenie pasa bezpieczeństwa w samochodzie i unikanie innych działań, które można umieścić na ryzyko urazów klatki piersiowej może pomóc uniknąć zapadnięte płuco spowodowanej przez uraz.

Jak leczyć to schorzenie

Zwinięty płuc może być traktowana na wiele różnych sposobów. Lekarz dobierze odpowiednie leczenie na podstawie kilku czynników, w tym wielkości i lokalizacji zapadnięte płuco i stanu chorobowego.

Kiedy wizyta u lekarza

Zadzwoń do lekarza, jeśli pacjent ma objawy zwiniętym płuc, zwłaszcza jeśli masz chorobę płuc lub miały zapadnięte płuco wcześniej. Nawet jeśli objawy wydają się poprawiać, należy skontaktować się z lekarzem. Niektórzy ludzie ze schowanym powiadomienia płuc, ból w klatce piersiowej i duszność poprawi się w ciągu pierwszych 24 godzin, ale płuca jest nadal upadł.

Rokowanie

Po zapadnięte płuco został ponownie rozszerzony i uzdrawiał, zwykle nie ma długoterminowy wpływ na zdrowie. Jednak do 50% ludzi ma zapaść płuc ponownie, zwłaszcza w ciągu kilku miesięcy od pierwszej. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia drugiego płuca znów zawalił