plaga

Transmisja

Diagnoza

Dżuma jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie zwane pałeczka dżumy. Bakterie te występują głównie na gryzoniach, zwłaszcza szczury i pchły żerujące na nich. Inne zwierzęta i ludzie zazwyczaj umowy bakterie z gryzoni lub ukąszenia pcheł.

Historycznie rzecz biorąc, zaraza zniszczyła całe cywilizacje. W 1300 roku, “Czarny śmierci”, jak go nazywano, zginęło około jedna trzecia (20 do 30 mln) ludności w Europie. W połowie 1800 roku, zabiła 12 milionów ludzi w Chinach. Dziś, dzięki lepszych warunków życia, antybiotyków oraz poprawy warunków sanitarnych, aktualne statystyki Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, było tylko 783 przypadków w 2013 roku na całym świecie.

Leczenie

W ostatnich dziesięcioleciach, średnio siedem osób rocznie w Stanach Zjednoczonych rozwija zarazę, zgodnie theernment. Nie było to przypadek zakażenia person-to-person w Stanach Zjednoczonych od 1924 roku.

Zapobieganie

Yersinia pestis bakterii u zwierząt na całym świecie, najczęściej u szczurów, ale czasem w innych dzikich zwierząt, takich jak psy Prairie. Większość przypadków ludzkiej zarazy są spowodowane przez ukąszenia zakażonych zwierząt lub zakażonych pcheł, które żywią się nimi. W prawie wszystkich przypadkach, tylko płucną postać dżumy mogą być przekazywane z osoby na osobę.

Świadczeniodawcę może zdiagnozować zarazę, wykonując badania laboratoryjne krwi lub plwociny na, lub w płynie z węzła chłonnego, z osobą zakażoną.

Jeżeli podejrzewa świadczeniodawca zarazy i diagnoz Early, mogą przepisywać określone antybiotyki.

Nieleczona dżuma bakterie dżumy mogą szybko rozmnażają się w krwioobiegu powodując posocznicowa zarazy, a nawet przenieść się do płuc, powodując dżumy płucnej.

Eksperci zalecają antybiotyki jeśli zostały wystawione na pchły dzikich gryzoni, podczas epidemii dżumy u zwierząt lub do ewentualnego dżumy zakażonych zwierząt. Ponieważ istnieje tak kilka przypadków dżumy w Stanach Zjednoczonych, eksperci nie zalecają antybiotyków, chyba że jest to pewna osoba została narażona na plagę zakażonych pcheł lub zwierząt.

Obecnie nie ma dostępnej w handlu szczepionki przeciw zarazie w Stanach Zjednoczonych.