objawy stanu przedrzucawkowego

Kiedy udać się do lekarza

Stan przedrzucawkowy czasem rozwija się bez żadnych objawów. Wysokie ciśnienie krwi może rozwijać się powoli, ale częściej ma nagły początek. Monitorowanie ciśnienia krwi jest ważnym elementem opieki prenatalnej, bo pierwszym objawem stanu przedrzucawkowego jest powszechnie wzrost ciśnienia krwi. Ciśnienie krwi to 140/90 milimetrów słupa rtęci (mm Hg) lub większa – udokumentowane w dwóch przypadkach, co najmniej cztery godziny od siebie – jest nieprawidłowe.

Inne objawy stanu przedrzucawkowego mogą obejmować

Nagły przyrost masy ciała i obrzęki (obrzęk) – szczególnie twarzy i rąk – często towarzyszy stan przedrzucawkowy. Ale te rzeczy występują również w wielu normalnych ciążach, więc nie są one uważane za wiarygodne objawy stanu przedrzucawkowego.

Upewnij się, że uczestniczyć w swoich prenatalnych wizyty tak, że Twój usługodawca opieki może kontrolować ciśnienie tętnicze krwi. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć, jeśli masz silne bóle głowy, niewyraźne widzenie, silny ból w brzuchu lub ciężką dusznością.

Ponieważ bóle głowy, nudności i bóle są wspólne dolegliwości ciążowe, trudno wiedzieć, kiedy nowe objawy są po prostu częścią bycia w ciąży i kiedy mogą one wskazywać na poważny problem – zwłaszcza jeśli jest to twoja pierwsza ciąża. Jeżeli obawiasz się o objawy, należy skontaktować się z lekarzem.