metotreksat w młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów

Generic Nam; Nam Marka; metotreksat; Rheumatrex

Metotreksat, czasami nazywany MTX, zmniejsza stan zapalny spowodowany młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS).

Większość ekspertów uważa, że ​​potencjalne korzyści z metotreksatem u dzieci z MIZS są większe niż ryzyko poważnych skutków ubocznych, i metotreksat stała się preferowanym lekiem drugiego rzutu u dzieci z MIZS. To jest zarezerwowane dla dzieci, które nie reagują z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Jednak niektóre dzieci, które mają Jia, zwłaszcza tych z wielostawowego i rozszerzony skąpostawowej MIZS, uzyskać znaczne korzyści z wczesnego leczenia metotreksatem. Metotreksatem zmniejsza objawy i może spowolnić uszkodzenia stawów.

Metotreksat można również stosować w leczeniu opornej przewlekłe choroby zapalne oka (zapalenie błony naczyniowej oka) u dzieci z JIA.

Zmniejszenie bólu i pozwalają na większą ruch; Pomoc wysypka kontroli; Pomoc z zapaleniem oka.

Metotreksat wydaje się być skuteczne młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. 1 Metotreksat może

Ciężkie, ale rzadkie działania niepożądane metotreksatu m.in.

Niewielkie skutki uboczne to

Żadne z tych działań niepożądanych są trwałe. suplementy kwasu foliowego może zmniejszyć dotkliwość skutków ubocznych.

Wpływ na komórki krwi i zapalenia wątroby może być wykryty odpowiednio wcześnie poprzez regularne badania krwi (co 1 do 2 miesięcy) i prawie zawsze wraca do normy, gdy metotreksat jest przerwane. Regularne badania krwi może pomóc w wykrywaniu zapalenia wątroby. W bardzo rzadkich przypadkach, zapalenie może prowadzić do bardziej poważne blizny wątroby (marskość) lub zwłóknienia.

Każdy biorąc metotreksat muszą unikać spożywania alkoholu w celu zapobiegania istotnych interakcji z innymi lekami.

Niskie morfologię krwi; Zapalenie płuc (uczulenie zapalenie płuc); Zapalenie wątroby (zaburzenia czynności wątroby Testy enzymu we krwi lub zapalenie wątroby) lub łagodną do umiarkowanej blizny (zwłóknienia). Zapalenie wątroby lub włóknienia wydaje się być mniej częste i mniej nasilone u dzieci niż u dorosłych; Ciężkie uszkodzenie wątroby (marskość wątroby lub ciężką blizny). Marskość wątroby nie jest odwracalny, ale jest to rzadkie i najczęściej u pacjentów z chorobami wątroby, cukrzyca, czy nadużywania alkoholu.

Kobiety biorące metotreksat powinny unikać zajścia w ciążę, ponieważ lek powoduje poronienia i ewentualnie wady wrodzone.

Zobacz Drug Reference Pełny wykaz działań niepożądanych. (Lek referencyjny nie jest dostępna we wszystkich systemach).

Dzieci, które biorą metotreksat nie powinni przyjmować innych leków bez zgody lekarza leczącego ich JIA. Metotreksat współdziała niebezpiecznie z niektórymi innymi lekami. Metotreksat nie powinny być stosowane u dzieci, które przewlekłej choroby wątroby. Niektóre dzieci z chorobami nerek może metotreksat, ale wymagają one dostosowaną dawkę i starannego monitorowania.

Częste monitorowanie krwi do morfologii krwi i enzymów wątrobowych należy zrobić w trakcie terapii metotreksatem.

Metotreksat może zwiększać ryzyko wystąpienia pewnych zakażeń, takich jak dachówki i zapalenie płuc.

Metotreksat Wykazano być bezpieczne dla długotrwałego stosowania w większości dzieci, ale wciąż jest zazwyczaj zwęża się i zatrzymał się około 1 roku po remisji. 2

Wypełnij nową formę o leki (pdf) (Co to jest dokument PDF?), Aby pomóc w zrozumieniu tego leku.

Nistala K, et al. (2009). Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Firestein GS W et al., Eds., Kelley Textbook of Rheumatology, wyd. 8, obj. 2, str. 1657/75. Philadelphia: Saunders Elsevier.

Giannini EH, Brunner HI (2005). Leczenia młodzieńczego zapalenia stawów. W WJ Koopman, LW Moreland, eds., Zapalenia stawów i pokrewnych warunków, wyd. 15, t. 1, str. 1301/18. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins.

Susan C. Kim, MD – pediatrycznej; John Pope, MD – Pediatria

09 wrzesień 2014

Żołądka i jelit objawy (nudności, wymioty, biegunka, lub brzuch zdenerwowany). Jeśli dziecko staje się poważnie odwodniona od wymiotów lub biegunki, metotreksat należy przerwać do czasu ustąpienia objawów; owrzodzenia w jamie ustnej; przerzedzenie włosów.