Choroba Pageta sutka: objawy, przyczyny, leczenie

Kluczowe punkty

Objawy wczesną chorobą Pageta sutka należą zaczerwienienie i łagodny skalowania i łuszczenie się skóry sutka. Wczesne objawy mogą spowodować jedynie lekkie podrażnienie i może nie być wystarczający, aby skłonić do wizyty u lekarza. Poprawa w skórze może wystąpić samoistnie, lecz nie powinny być traktowane jako sygnał, że choroba ta nie ma. Bardziej zaawansowane choroby mogą wykazywać bardziej poważne zniszczenia skóry. Na tym etapie, objawy mogą obejmować mrowienie, swędzenie, zwiększona wrażliwość, pieczenie i ból. Nie mogą być również krwawa wydzielina z brodawki i brodawki mogą pojawić spłaszczone przeciwko piersi.

U około połowy pacjentów z chorobą Pageta brodawki, guzek lub masa w piersi może być odczuwany w trakcie badania fizykalnego. W większości przypadków, choroba Pageta sutka początkowo ograniczone do złączki, następnie rozprzestrzenia się na otoczki (kołowej powierzchni ciemniejszy skóry otacza brodawkę) lub inne regiony piersi. Choroba Pageta sutka można również znaleźć tylko na otoczki, gdzie mogą przypominać wyprysk, a nienowotworowy swędząca czerwona wysypka. Chociaż rzadko, choroba Pageta sutka może występować w obu piersi.

choroba Pageta sutka jest rzadką rodzaj raka, który tworzy się w lub wokół złączki, stanowi około 1% wszystkich przypadków raka piersi; choroba Pageta sutka może być związana z podstawową raka sutka, albo wewnątrzprzewodowym lub inwazyjnych Naukowcy nie wiedzą, co powoduje chorobę Pageta sutka, ale dwie główne teorie zostały zaproponowane na jak rozwija: Jedna z teorii głosi, że zaczyna się w skórze, druga teoria jest, że zaczyna się w piersi i rozprzestrzenia się w kierunku sutka; Objawy choroby we wczesnym stadium mogą obejmować zaczerwienienie lub kondycjonowaniu skóry sutka. Objawy bardziej zaawansowaną chorobą często zawierają mrowienie, swędzenie, zwiększona wrażliwość, pieczenie lub ból sutka; Choroba Pageta sutka jest diagnozowana przez wykonanie biopsji, jeśli próbka cytologia testuje negatywne; Mastektomii jest zwykle leczenia choroby Pageta sutka. Dodatkowych zabiegów, takich jak promieniowanie lub chemioterapii, może być zalecane w pewnych okolicznościach.